Setkání s učiteli základních škol v Českých Budějovicích

13. 11. 2019

Dnes se v Českých Budějovicích konalo setkání škol a pracovníků v environmentálním vzdělávání. V příspěvku "Jak na chytřejší dopravu" představila Jitka Vrtalová z Partnerství pro městskou mobilitu teorii i praxi udržitelné dopravy v českých podmínkách. Teorie není nikterak překvapivá, i když v evropských podmínkách se projekty v tomto duchu realizují celou řadu let, česká města a jejich obyvatelé se s udržitelnou mobilitou pomalu již začínají seznamovat. 

Teorie hovoří jasně. Boj s klimatickými změnami začíná správným územním plánováním. Ale co když se děti rozhodnou vzít to do svých rukou a vymyslí vlastní návrhy? Jak se ukázalo v Českých Budějovicích, výuka a vzdělávání neznají hranice školního rozvrhu. 

Teorie nepřekvapí, je známá a v evropských podmínkách realizovaná už mnoho let.

Na setkání se tak probíralo především, co si z teorie mohou vzít jednotlivé instituce. Příkladem školního plánu mobility byla základní škola Sira Nicholase Wintona v jihočeském Kunžaku. Návrhy žáků a architektonická studie změn náměstí v prvním kole jednání na obecním zastupitelstvu skončily závěrem, že je třeba zachovat počet parkovacích míst. Řešení možná přitom vůbec neleží v oblasti dopravy, ale spíše životního stylu. 

A jak jsou na tom ostatní školy u nás? Pokud si mají vytvářet své plány mobility, je potřeba hovořit i o změnách uličního prostoru. Podobně se tak děje například ve Velké Británii, kde si 9 rodičů z 10 přeje omezit provoz automobilů v okolí škol, aby děti měly cestou do školy zajištěné bezpečí. 

Také proto Partnerství pro městskou mobilitu organizuje setkání se školami, kde je řeč mimo jiné o klimatických změnách a souvislost s dopravním chováním.  Nejde jen o výchovu a vzdělávání, žáci a studenti jsou důležitým hlasem. Základní otázka je přitom jednoduchá: V jakém městě chcete žít za 10, 15 nebo 20 let?

Zde jsou ke stažení prezentace základní školy Sira Nicholase Wintona v Kunžaku i Partnerství pro městskou mobilitu.

Foto: Koutecká, sdružení Cassiopeia

Setkání s učiteli základních škol v Českých Budějovicích
Aktuality